Основи статистики
Індекс загального товарообігу:
Щоб знайти абсолютну зміну загального товарообігу, необхідно від чисельника відняти знаменник:
Отже, загальний товарообіг зменшився на 3,5%, що в абсолютному значенні становило 12287,5 грн. Тепер знайдемо вплив кожного окремого фактору на товарообіг. Знайдемо індекс впливу ціни на обсяг товарообігу. Тут використовується правило абстрагування від впливу інших факторів (які в даному випадку виступають в ролі ваги для факторів, за якими проводиться індексація): При індексації якісна величина (інтенсивний фактор) фіксується на базовому рівні, а кількісна величина (екстенсивний фактор) фіксується на значенні у звітному періоді. В даному випадку ми фіксуємо q, яка є кількісним фактором. Це значить, що за рахунок зміни (зниження) цін, загальний товарообіг знизився на 23,7%, що в абсолютному значенні складає:
Тобто відбулася економія грошей споживачів. Тепер розрахуємо індекс впливу кількості продукції на загальний товарообіг. В даному випадку ми фіксуємо p , тобто ціну, яка є якісним фактором.
Тобто ми можемо сказати, що за рахунок збільшення обсягів продажу окремих товарів загальний товарообіг збільшився на 26,5%, що в абсолютному значенні складало: грн. Взаємозв'язок індексів нам показує, що загальний індекс: Перевіримо нашу задачу: (співпадає) Аналогічний зв'язок існує і між абсолютними показниками приросту: Перевіримо нашу задачу: (співпадає) Правило зважування індексів. Нехай маємо вихідну формулу: і перед нами поставлена задача розрахувати вплив кожного фактору на загальний товарообіг. Існує дві системи зважування індексів.
Стрілочкою позначена наша система показників як та, що має найреальніший економічний зміст (подумати чому?). Існує багато випадків, коли ми не маємо всіх даних, а маємо індивідуальні індекси і одну із базових величин. Тоді загальні індекси розраховуються як середні з індивідуальних індексів окремих елементів. Середній арифметичний індекс формується тоді, коли заміну роблять по чисельнику. Найчастіше це буває індекс фізичного обсягу. Якщо заміну роблять у знаменнику, то маємо індекс гармонічний (напр. середній індекс ціни).
Щоб знайти загальний індекс Iq за формулою: , нам необхідно знайти q1, який із формули індивідуального коефіцієнту ( ) дорівнює: . Тоді Загальний обсяг товарообігу зменшився на 3,6 %, що в абсолютному значенні складало грн. Таблиця. Реалізація овочевої продукції.
Необхідно визначити, як змінилася середня ціна по даній сукупності. Індекс цін: . Якщо дані по чисельнику ми маємо (73 000 грн.), то розрахувати дані по знаменнику нам допоможе індивідуальний індекс ціни , звідки, знаючи ip можна знайти p0: Тоді:
Тобто ціни на овочеву продукцію зросли на 1,6%, що в абсолютному значенні становило: грн. Задача . Маємо дані на продовольчі товари, що ціни на них зросли на 17%, а на непродовольчі товари – на 9%. Товарна структура роздрібного товарообігу в першому кварталі складала: на продовольчі товари – 46%, на непродовольчі товари – 54%. Розрахуйте індекс роздрібних цін за перший квартал поточного року. Використовуємо середній гармонічний індекс ціни.
Тобто середнє зростання цін на товари за перше півріччя склало 12,6% До індексів середніх величин відносяться три індекси: - індекс змінного складу. - індекс фіксованого складу - індекс структурних зрушень Індекс змінного складу : Індекс фіксованого складу : Індекс структурних зрушень : Між цими трьома індексами існує взаємозалежність :
Вище ми розраховували індекси середніх величин для ціни. Аналогічно вони розраховуються і для інших показників (наприклад, продуктивності праці і собівартості).
|